Wzór na BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Queteleta II to waga w kilogramach podzielona przez wzrost w matrach podniesiony do kwadratu. Matematycznie wzór BMI=waga÷(wzrost)². Body Mass Index jest próbą odniesienia zawartości masy tkanki (mięśni, tłuszczu i kości) do wzrostu osoby oraz skategoryzowania tego współczynnika jako niedowagi, wagi prawidłowej lub nadwagi.
Wzór na obliczanie prawidłowego BMI wygląda następująco:
Przykład: BMI osoby mierzącej 170 cm i ważącej 70 kg będzie wynosił: 70/(1,70)2=24,22. Jest to wynik mieszczący się w normie.
Wzór BMI w Excelu można pobrać tutaj.
Wyniki najłatwiej zinterpretować za pomocą poniższej tabeli. Znajdź na niej swój wynik i odczytaj w jakiej grupie się znajdujesz. Jest to tak zwana podstawowa klasyfikacja.
Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora. Każdy wynik jest tam dokładnie opisany.
Wskaźnik masy ciała wymyślił belgijski statystyk, Lambert Qetelet i z początku nazywany był jego imieniem- Wskaźnik Queteleta II. Jak to bywa z danymi statystycznymi, jest to maksymalne proste narzędzie które koreluje jedynie wzrost do wagi badanych osób. Rozwiązanie takie ma oczywiście swoje wady i zalety.Z wyników dowiemy się, czy warto zainteresować się stanem naszego zdrowia – i tylko tyle. Należy pamiętać, że wzór BMI nie uwzględnia wielu ważnych czynników, jak budowa ciała czy inne indywidualne predyspozycje. Nie uwzględnia też różnic w wadze tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Dla przykładu osoby wysokie, o atletycznej budowie często zgodne z obliczeniami mają niedowagę, gdy rzeczywiście ich zdrowie nie jest zagrożone i nie powinny się niczym martwić.
Warto również pamiętać, że Body Mass Index nie powinny obliczać kobiety w ciąży a osoby młodsze niż 20 lat musą interpretować wyniki za pomocą siatek percentylowych.
Wskaźnik masy ciała dla osób do 20 roku życia interpretuje się inaczej niż w przypadku dorosłych mężczyzn i kobiet. Co prawda wzór BMI dla dzieci jest taki sam i można korzystać z naszego kalkulatora, jednak do oceny wyników posłużyć się trzeba siatkami percentylowymi. Dodatkowo, wyniki interpretuje się inaczej w przypadku dziewczyn i chłopców.
Powód takiego stanu jest prosty a wpływają na niego dwa główne czynniki:
poziom tłuszczu zmienia się z wiekiem;
poziom tłuszczu różni się między dziewczętami i chłopcami.