Uwaga! Wskaźnik BMI dla nastolatków oblicza się inaczej niż u dorosłych.

A dokładniej rzecz ujmując, wynik Body Mass Index młodzieży liczy się w ten sam sposób jak u dorosłych, natomiast wyniki inaczej się interpretuje. Jeżeli masz nie więcej niż 20 lat, zanim dowiesz się jak zinterpretować Twój wynik, policz go za pomocą kalkulatora i wróć do tego opisu.

Kalkulator BMI

 

Znasz już swój wynik?

 

W przypadku dorosłych sprawa jest prosta, natomiast u młodzieży trochę bardziej trzeba się wysilić. Ale dasz radę, nie jest to bardzo skomplikowane. Aby poprawnie zinterpretować BMI nastolatka, trzeba podstawić wynik na poniższej siatce percentylowej. Siatka jest osobne dla dziewczyn i chłopaków, ponieważ w tym wieku inaczej się rozwijają.

Na dole siatki (zobacz grafiki) znajduje się wiek, natomiast w pionowej osi różne punktacje Body Mass Index. Zadaniem jest znalezienie własnego wyniku i wyznaczenie punku na wykresie, który te wyniki przecina (tylko nie maż pisakiem po ekranie ;) ).

Gdy już wyznaczysz punk na wykresie, odczytaj z niego (małe cyferki) jaka część młodzieży ma podobny wynik. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoja waga i wzrost, w porównaniu z rówieśnikami, są standardowe, czy jednak większość ma je na innym poziomie. Wynik 50 jest najlepszy - to ta wartość, która jest w Toim przedziale wiekowym najczęstsza.

 

Statka percentylowa dla nastolatków:
centyle BMI chłopca

 

Statka percentylowa dla nastolatek:
centyle BMI dziewczyny

 

Dlaczego muszę tyle kombinować?

 

Mimo, że sam wynik Body Mass Index nastolatków oblicza się tak samo jak dla dorosłych, należy go inaczej interpretować. Głównym powodem jest fakt, że młodzież ciągle rośnie, w związku z czym ilość tłuszczu w ich ciele zmienia się w wiekiem. Dodatkowo, inaczej niż u osób starszych, ilość tłuszczu (i jego rozmieszczenie, ale to nie jest brane pod uwagę) chłopców i dziewczyn się różni.

Dlatego o tyle ciężej w przypadku osób młodych poprawnie zinterpretować wyliczone BMI.

 

Czym właściwie jest percentyl BMI?

 

Tak zwany pencertyl jest standardowym wskaźnikiem pomocnym w ocenie wielkości i wzorców wzrostu młodych osób do 20 roku życia. Wskazuje względne położenie wielkości BMI nastolatka, w stosunku do rówieśników w tym samym wieku oraz tej samej płci. Najprościej to ujmując, percentyl o wielkości 50 przekazuje informację, że najwięcej rówieśników posiada taki właśnie wynik.