Body Mass Index wynoszące 26 to nadwaga
Nadwaga pierwszego stopnia (a tą oceniamy dla BMI 26) to niebezpieczny stan zdrowia. Przyjmuje się jego występowanie, gdy wynik rośnie powyżej 24,99. W przeciwieństwie do niedowagi, na którą cierpią głównie kobiety, przypadłość ta dotyka równie często mężczyzn. Oczywiście normę tę obliczać powinny tylko osoby dorosłe o standardowej budowie ciała. Co to oznaczy i jak sobie pomóc? O tym w dalszej części opisu.
Wskaźnik BMI inaczej nazywany jest wskaźnikiem Queteleta II. Prezentuje on relację między wagą a wzrostem. Obliczamy go przez podzielenie masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Mimo, że wyliczenie to obrazuje podstawową informację na temat nieprawidłowości, nie jest ono (ze względu na swoją prostotę) w żadnym razie całkowicie wiarygodnym wskaźnikiem. Warto o tym pamiętać. Wyników tych nie powinny interpretować kobiety będące w ciąży, ooby posiadające bardzo umięśnione ciało, nie stosuje się ich również dla dzieci.
Nadwaga to popularna cecha w społeczności, gdzie nie ma problemów z dostępem do żywności, ale mimo tego należy z nią walczyć. Najlepszym sposobem na zmniejszenie BMI poniżej 26 jest konsultacja ze specjalistą i wykonanie podstawowych badań. Nie jest to duży wysiłek, a może zaoszczędzić wiele kłopotów, ponieważ nieleczona nadwaga skutkuje często dużą ilością powikłań (m. in.: miażdżyca, choroby serca czy nadciśnienie).
Podstawowymi elementami, które pomogą Ci w odzyskaniu odpowiedniej masy ciała są: dieta oraz aktywność fizyczna. Tylko połączone razem w odpowiednich proporcjach dają gwarancję powodzenia. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie (lekarz, dietetyk), którzy pomogą zmienić złe nawyki żywieniowe na właściwe (oraz całkowicie pozbyć się tych groźnych dla zdrowia) i przygotują dopasowane indywidualnie propozycje treningowe. Dzięki temu realne jest w stosunkowo krótkim czasie poprawienie swojego BMI i obniżenie go do zadowalającego wyniku. Życzymy powodzenia :)